„Hármas határok vizsgálata“

Jelenleg az osztrák-magyar-szlovén hármashatár térségben folyik a „Hármas határok vizsgálata Magyarország délnyugati, délkeleti és északkeleti térségében“ című projekt. A néprajzkutatók mind a három oldalon, 100 ott élővel készítenek interjút, akik a határonátnyúló kapcsolatok terén tapasztalatokkal rendelkeznek.

Amilyen kicsi Magyarország, olyan sokszínű a határ menti világ: szinte minden szomszédjával más a kapcsolata, ami a határok mellett élő közösségek életét is nagymértékben befolyásolja. Mi főként arra vagyunk kíváncsiak, hogy a hármas határokon hogyan hat a mostani átrendeződés az egyes közösségekre. Nemcsak a magyar falvakban fogunk vizsgálódni, hanem például a burgenlandi, szlovéniai falvakban is, és ugyanilyen vizsgálandó hármas határként jelöltük meg a román-ukrán-magyar és a szerb-román-magyar határt, mondta el Balogh Balázs, az MTA Néprajzi Kutatóintézetének igazgatója.

hármas határ

wikipedia.org

Magyarország hármas határai

Jennersdorf környékén Bednárik János néprajzkutató van úton, naponta több személlyel készít úgynevezett mélyinterjút. „A hármashatár-helyzet gazdasági, kultúrális és társadalmi hatásait mérjük fel. Ezen belül különös figyelemmel az identitásra, a társadalmi kapcsolatok alakulásának, szerveződésének a vizsgálatára. Jelenkori kutatást folytatunk, de folyamatosan figyelünk az előzményekre, hogy lássuk: honnan indultak ezek a határok mentén élő emberek, milyen hagyományaik vannak, és a kiindulási pontokhoz képest milyen elmozdulások észlelhetők, hogyan találkozik a régi és az új“, így Bednárik.

Hármas határ

wikipedia.org

A határkő a hármas határon

Minden oldalon ugyanazok a kérdések hangzanak el az interjúk során: hányszor szoktak egy évben átmenni, milyen célból, milyen kapcsolataik vannak, élnek-e rokonok, ismerősök a határ másik oldalán stb.

„Politikailag az lenne a korrekt válasz, hogy egy ilyen hármashatáron élni több pozitívummal, mint negatívummal jár. És valójában a megkérdezettek nagy része több előnyt sorol fel, mint hátrányt. Bár itt Burgenlandban azért páran megemlítik a megnövekedett átmenő forgalmat, a közbiztonságot, de alapvetően pozitívan értékelik a lehetőségeket. Általában szolgáltatásokat vesznek igénybe a másik országban és a turizmus terén szoros az együttműködés. Itt úgy látom, hogy ennek leginkább Ausztria a motorja“, tette hozzá Bednárik.

Az anyaggyűjtés a román-ukrán-magyar határon már lezárult, az osztrák-magyar-szlovén határon most folyik, a szerb-román-magyar határon pedig ez után következik. A kutatások eredményét majd tanulmánykötetben és konferenciaanyagban közlik, több nyelven.

Forrás: ORF